راهنمای کامل TCP/IP (بخش اول)

20 شهریور 1400

TCP / IP ، مخفف پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت است، این پروتکل سامل یک سری از مجموعه ابزار و دستورالعمل نظارت بر شبکه مدرن است.

این گروه از دستورالعمل ها شامل مجموعه پروتکل IP هستند و روش اصلی اتصال دستگاه های تحت شبکه به طریق اینترنت است. بنابراین بسیار مهم است که هر مدیر شبکه درک کاملی از TCP / IP و نحوه استفاده از آن داشته باشد. به طور خلاصه ، این پروتکل تعیین می کند که به چه وسیله داده ها از طریق اینترنت منتقل می شوند.

تقریباً هر فرد فعال در تکنولوژی اسم TCP / IP را شنیده است. در حقیقت ، کسی که از مرورگر وب استفاده کرده است از پروتکل TCP / IP استفاده کرده است. در بین بسیاری این نگرش وجود دارد که این پروتکل رو به افول است زیرا مردم به پروتکل های انتقال جایگزین مانند UDP روی می آورند.با این وجود ، TCP / IP از دهه 1970 که توسط آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPA) ساخته شد ، مسیری طولانی را طی کرده است.

 

TCP و IP چه کاری انجام می دهند؟

تقریبا همیشه ، TCP و IP را می شنوید که با هم ذکر شده اند. اگرچه این دو پروتکل با هم ذکر میشوند ، اما تفاوت های مشخصی دارند. TCP برای تعیین نحوه برقراری ارتباط دستگاهها از طریق شبکه استفاده می شود. بخشی از این شامل ساختاربندی پیام ها در بسته های کوچکتر قبل از رسیدن به مقصد است. همچنین، IP مسیری را که بسته انتخاب می کند تعیین می کند.

به عبارت دیگر ، TCP مسئولیت جداسازی بسته ها را دارد و IP باید اطمینان حاصل کند که به مقصد می رسند. چهار لایه وجود دارد که شامل TCP / IP است: لایه دسترسی به شبکه ، لایه اینترنت ، لایه حمل و نقل و لایه نرم افزار (که در ادامه در این راهنما بحث خواهیم کرد). TCP اتصالات را از طریق یک handshake سه طرفه تنظیم می کند.

 

TCP و handshake سه طرفه

دست دادن سه طرفه TCP (که به آن SYN-SYN-ACK نیز گفته می شود) روشی است که TCP برای راه اندازی اتصال TCP / IP استفاده می کند.به این روش دست دادن سه طرفه گفته میشود زیرا برای شروع اتصال بین دو دستگاه تحت شبکه, ارسال سه پیام لازم است.

دست دادن سه طرفه به شرح زیر عمل می کند:

 

  1. میزبان اول بسته SYN را به رایانه دیگری می فرستد.
  2. رایانه دوم بسته SYN را دریافت می کند و یک SYN-ACK را به رایانه اول می فرستد (تأیید بسته SYN).
  3. اولین کامپیوتر SYN-ACK را دریافت می کند و با ACK پاسخ می دهد و ارتباط برقرار می‌شود.

 

این روش برقراری ارتباط به TCP این امکان را می دهد تا قبل از ارسال داده ، از برقراری ارتباط مطمئن شود و به همین دلیل است که TCP به عنوان یک پروتکل انتقال مطمئن در نظر گرفته می شود. پروتکل های بدون اتصال مانند UDP چنین فرآیند دست دادنی ندارند و بنابراین نسبت به TCP کمتر قابل اطمینان هستند(اما سبک ترند). با این حال ، پروتکل هایی مانند FTP ، HTTP ، HTTPS ، SMTP ، Telnet و SSH همه دست دادن های سه طرفه خود را دارند.

 

چگونه داده های TCP ارسال میشوند

یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد TCP بدانید این است که داده های برنامه را به صورت بایت از برنامه ها می گیرد و آنها را به بخشهای TCP تقسیم می کند. سپس IP این بخش ها را از TCP می گیرد و آنها را به مقصد نهایی می فرستد. هنگامی که دستگاه نهایی این داده ها را دریافت می کند ،برای پردازش به TCP منتقل می شود و دوباره به بایت تبدیل می شود. سپس به برنامه‌ی مورد ارسال می شود.

حداکثر اندازه یک بخش توسط TCP maximum segment size و مقدار داده ای که مقصد نهایی می تواند همزمان بگیرد محدود می شود (دستگاه پس از برقراری اتصال این اطلاعات را به TCP اعلام میکند). بسته بندی داده های TCP یکی از اصلی ترین نقاط قوت آن است. این امکان به برنامه ها این قابلیت را می دهد تا داده ها را در اندازه های مختلف بدون اینکه خود بسته بندی داده ها را مدیریت کنند ، ارسال کنند.

 

تقسیم بندی داده ها توسط TCP

tcp-ip-layers-vs-osi-layers
tcp-ip-layers-vs-osi-layers

همانطور که در بالا به طور خلاصه پرداختیم ، داده ها در فرایندی به نام تقسیم بندی به بخشهایی تقسیم می شوند. TCP هر زمان داده ای را از برنامه دریافت می کند ، آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کند. پس از انجام این کار ، TCP این قسمت های کوچکتر را به IP منتقل می کند و در یک دیاگرام IP قرار می گیرد. فرآیند تقسیم بندی به TCP اجازه می دهد تا هنگام ارسال داده بررسی خطا انجام دهد. هر قطعه ای از داده که در حین ازسال از بین رود یا به صورت کامل دریافت نشود توسط TCP شناسایی می شود و مجدداً ارسال می شود.

لایه های OSI

در قسمت بعدی این آموزش به لایه های OSI میپردازیم

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
مطالب پیشنهادی
Skip to content