روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وب سایت

8 آبان 1400

رنگ‌ها تنها روی احساسات ما تاثیر نمی‌گذارند، بلکه روی کارهایی که انجام می‌دهیم هم موثرند. به همین دلیل، توجه به روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت می‌تواند به تقویت برند شما، افزایش فروش و حتی هدایت بازدید کننده‌ها به صفحات مورد نظر شما کمک کند
طبق آمارها، مردم در 90 ثانیه یا کمتر تصمیم می‌گیرند که یک محصول (در هر نوعی) مورد علاقه آنها هست نه؛ و 90% این تصمیم فقط بر اساس رنگ است. رنگ‌ها می‌توانند تا 80% شناخت برند را نیز (Brand Recognition) را افزایش دهد

در صورت داشتن لوگو، توصیه می‌کنیم مستقیما طراحی وبسایت با همان رنگ شروع نکنید. وقتی متوجه شوید که رنگ‌ها چگونه روی افراد تأثیر می‌گذارد، می‌توانید رنگ سایت را به چشم عضوی از تیم ببینید که “برای” شما کار می‌کند و نه علیه شما.
اجازه دهید تاثیر چند رنگ شناخته‌شده در طراحی سایت را بررسی کنیم:

رنگ اصلی برند های معتبر آنلاین
رنگ اصلی برند های معتبر آنلاین

 

تاثیر رنگ قرمز در طراحی سایت

قرمز ضربان قلب را افزایش داده و باعث تنفس سریع‌تر می‌شود. رنگ قرمز ما را به یاد هیجان، عشق، انرژی و حرکت می‌اندازد؛ البته یادآور مفاهیمی مانند جنگ، خشونت، آتش و خطر هم است.
از قرمز برای جلب توجه یا ایجاد هیجان استفاده کنید. این رنگ برای سایت‌های حوزه غذا، مد، سرگرمی، ورزش، بازاریابی، تبلیغات، خدمات اضطراری و مراقبت‌های بهداشتی مناسب است.

تاثیر رنگ صورتی در طراحی سایت

شاید صورتی سایه‌ای از قرمز باشد، اما تاثیری کاملا متفاوت دارد. این رنگ نشان‌دهنده پیچیدگی، صداقت و عاطفه است، و عمدتا رنگ مثبتی محسوب میشود. این رنگ برای سایت‌هایی با محتوای ویژه خانم‌ها بسیار مناسب است.
رنگ صورتی گاهی برای برخی سایت‌های خاص بیش از حد ملایم و شیرین است.

تاثیر رنگ زرد در طراحی سایت

رنگ زرد در طراحی وب سایت با احساساتی مانند شادی، نشاط، خوش‌بینی و جوانی همراه است. البته رنگ زرد می‌تواند نشانه ترس و فریبکاری هم باشد.
از زرد روشن می‌توان برای ایجاد انرژی یا شادی استفاده کرد. رنگ زرد برای جلب توجه و دکمه‌های CTA عالی‌ست. این رنگ می‌تواند بقیه المان‌ها را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد و چشم را خسته کند. پس از آن کم استفاده کنید تا سایت بی هدف و اسپمی به نظر نرسد.

تاثیر رنگ نارنجی در طراحی سایت

نارنجی در بحث روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت چندان طرفدار ندارد، با وجودی که معمولا یادآور احساس سرگرمی، شادی، انرژی، گرما، جاه‌طلبی، هیجان و اشتیاق است. هرچند گاهی معنی هشدار هم می‌دهد.
این رنگ برای CTAها بسیار مناسب است؛ و برای حوزه‌های تجارت الکترونیک، خودرو، فناوری، سرگرمی و غذا کاربرد زیادی دارد. نارنجی مانند قرمز و زرد می‌تواند همه توجه را به خود جلب کند، پس در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید.

 

تاثیر رنگ سبز در طراحی سایت

سبز در روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت تاثیری متعادل‌کننده دارد. این رنگ نماد رشد، سلامتی، طبیعت، ثروت، سخاوت، خوش‌شانسی، آرامش و البته حسادت است.
تاثیر رنگ سبز در طراحی سایت بسیار بالاست، چون ساده‌ترین رنگ برای پردازش توسط چشم است. رنگ سبز برای سایت‌های علمی، گردشگری، پزشکی، منابع انسانی و محیط زیست انتخاب خوبی است.
اما این رنگ برای سایت‌های حوزه فناوری، کالاهای لوکس، یا محتوای مخصوص نوجوانان مناسب نیست.

تاثیر رنگ آبی در طراحی سایت

این رنگ محبوب نماد کیفیت، آرامش، اعتماد، ثبات، خرد، وفاداری، قدرت، بهره‌وری و امنیت همراه است. طیف‌های روشن‌تر آن هم طراوت و انرژی‌بخش هستند.
در روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت، آبی معمولا توسط شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود؛ چون غیرتهاجمی است و به مخاطب حس اطمینان می‌دهد. این رنگ برای سایت‌های دندانپزشکی و پزشکی، فناوری‌های پیشرفته، علمی، حقوقی و خدماتی عالی است.
استفاده بیش از حد از آبی باعث می‌شود سایت سرد به نظر بیاید و اشتها کور شود؛ پس در حوزه‌های خوراکی از آن استفاده نکنید.

تاثیر رنگ بنفش در طراحی سایت

بنفش یک رنگ مجلل است که از آن می‌توان برای نمایش خلاقیت، اقتدار، پیچیدگی، قدرت، ثروت، رفاه و اسرارآمیز بودن استفاده کرد.
در تاثیر رنگ در طراحی سایت، بنفش حس لوکس بودن را به مخاطب می‌دهد؛ و برای سایت‌های محصولات زیبایی یا درباره ماساژ، یوگا و معنویت بی‌رقیب است.
این رنگ آرامش‌دهنده نیز هست؛ پس برای جلب توجه از آن استفاده نکنید. استفاده از تناژهای تیره آن هم معمولا توصیه نمی‌شود.

تاثیر رنگ قهوه‌ای در طراحی سایت

قهوه‌ای رنگی گرم و طبیعی، و یادآور زمین، اطمینان، ثبات، دوستی و طبیعت است. طبق روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت، از این رنگ می‌توان برای محتوای مربوط به غذا و تحریک اشتها استفاده کرد (مانند وبسایت های قهوه و شکلات ).
این رنگ برای طراحی و مخصوصا پس‌زمینه سایت‌های مربوط به املاک، حیوانات، دامپزشکی و امور مالی هم مناسب است. با این وجود قهوه‌ای می‌تواند خسته‌کننده یا محافظه‌کارانه باشد؛ و برای جلب توجه و کال تو اکشن‌ها مناسب نیست.

تاثیر رنگ مشکی در طراحی سایت

در تاثیر رنگ در طراحی سایت، مشکی رنگی قوی و نماد پیچیدگی، ظرافت، قدرت، ثبات، رسمی بودن و هوش است. البته می‌تواند نماد شر، مرگ و رمز و راز هم باشد.
بسته به رنگ‌هایی که با آن استفاده می‌شود، مشکی می‌تواند زیبا و سنتی یا مدرن و تند باشد. این رنگ برای کالاهای لوکس، مد، بازاریابی و لوازم آرایشی فوق‌العاده است.
در استفاده از مشکی دقت کنید؛ چون می‌تواند باعث شود افراد احساس ناراحتی یا حتی ترس کنند.

تاثیر رنگ سفید در طراحی سایت

رنگ سفید در روانشناسی رنگ‌ها در طراحی سایت با پاکی و پاکیزگی، فضیلت، شادی، صداقت و احساس امنیت ارتباط دارد. این رنگ برای وبسایت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی، تکنولوژی و علم کاربرد زیادی دارد.
در ترکیب با مشکی، طلایی و نقره‌ای، سفید برای کالاهای لوکس هم عالی است. تأثیر رنگ سفید بستگی به رنگ‌های دیگر دارد. بنابراین عملا از آن می‌توان برای طراحی هر سایتی استفاده کرد.

تاثیر رنگ خاکستری در طراحی سایت

خاکستری بیشتر از هرچیز نماد رسمی بودن، حرفه‌ای بودن، پیچیدگی، کارایی است. این رنگ برای وبسایت‌های حرفه‌ای و لوکس یک اثر متعادل‌کننده و آرامش‌بخش عالی دارد.
البته، برخی از سایه‌های خاکستری ممکن است کسل‌کننده و سرد باشند. هنگام توجه به تاثیر رنگ در طراحی سایت، فراموش نکنید که خاکستری برای جلب توجه اصلا ایده‌آل نیست.

 

 

سرویس‌های تولید کننده کد رنگی

همچنین سرویس هایی وجود دارند که متناسب با سلیقه کاربر پالت های رنگی متنوعی را تولید میکنند در ادامه به چندین مورد از این سرویس ها اشاره میکنیم:

 

پالت رنگی متریال گوگل

ابزار تولید کننده رنگ های متریال مورد تایید گوگل یکی از بهترین گزنه ها برای انتخاب رنگ‌های مورد نظر برای اپ یا سایت است

 

پالت ساز آنلاین coolors

پالت ساز coolors با امکان شخصی سازی زیاد میتواند ساده ترین گزینه برای انتخاب رنگ های مورد نظر شما باشد.

اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
مطالب پیشنهادی
Skip to content